A szegfűszegolaj előállításához a szegfűszeg rügyeit, a puhatestűek mirtusznövényét betakarítják. Maga a szárított szegfűszeg évszázadok óta nélkülözhetetlen konyhai fűszer.
A legfontosabb gyógyhatás az összetevők zsibbadásával és fertőtlenítésével jár.
Mint minden különösen intenzív természetes gyógymód, a szegfűszegolaj helyes adagolása határozza meg, hogy a mellékhatások vagy a pozitív tulajdonságok dominálnak-e. Vásárláskor különös figyelmet kell fordítania a szegfűszeg azon részeire, amelyekből a szegfűszegolajat nyertük.
Először szegfűszeget fedeztek fel a mollukokon, az úgynevezett fűszerszigeteken. Ha ma a legjobb minőségű szegfűszeget keres, akkor a történelmi időkhöz hasonlóan Zanzibáron, a Mollukson és Madagaszkár szigetén találja meg őket. A szegfűszeget közvetlenül a virágzás előtt szüretelik. Még mindig puszta kézzel szedik a szegfűszegfáról. A leveleket azonban gyógyítási célokra is felhasználják. A szegfűszegolajat azonban a szárított szegfűszegrügyekből nyerjük.
A rügyek betakarítás után megszáradnak, amíg a tömegnek csak 35 százaléka marad meg. Ha most végigfut a szárított rügy szárán, a benne lévő olaj egy része a kezére kerül. Ez a zsíros alapszerkezet az alapja a későbbi magas hozamú tiszta szegfűszegolajnak. Az úszási teszt egyben megbízható minőségi teszt is. Ha a rügyet időben betakarítják, az olajat tartalmaz és vízbe süllyed. Ha a virágzási idő már túl közel volt, akkor a szegfűszeg a víz felszínén úszik.
A szegfűszegolaj legfontosabb és legszélesebb körben alkalmazott hatása az alkalmazás pontjának elzsibbadása. De figyelemre méltó az antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatás is. Összességében a szegfűszegolajat elsősorban ezen kívülről és belülről származó jótékony hatások miatt használják:
A szárított szegfűszeg és a szegfűszegolaj már régóta ismert a fájdalomcsillapító hatásáról a fogfájásra. Ha a szegfűszeg megrágása nem elegendő a megkönnyebbüléshez, akkor egy csepp enyhén hígított szegfűszegolaj segít, közvetlenül a fájdalmas fogra kenve.
A rossz lehelet gyakran az ínyfertőzés tünete. A szegfűszegolajjal erősen hígított vízköpő oldat hatékonyan küzd a rossz lehelet és a fogágybetegségek ellen. Az antibakteriális tulajdonságok elpusztítják a csírákat, ideális esetben napi egy-két gargarisz kúra alapú alkalmazásával, három napig.
A herpesz leküzdése érdekében egy csepp szegfűszegolajat ruhával közvetlenül az érintett területre visznek. Ez jelentősen lerövidíti a betegség lefolyását és enyhíti a járvány kitörésének fájdalmas tüneteit.
A szegfűszegolaj a rovarcsípés hatásai ellen is segít. Egy cseppet ronggyal vagy vattacsomóval visznek rá a csípés helyére. A viszketés elmúlik, és a duzzanat gyorsabban csökken.
A szegfűszegolaj belélegzésével vagy aromalámpa használatával az illóolajok hangulatjavító hatásúak . Ezenkívül az inhaláció javítja a koncentráció képességét. Az inhalált eugenol megakadályozza az idő előtti fáradtságot.
A szegfűszegolaj rendkívül hatékony, ezért csak célzottan és a megfelelő dózisban használható. Mindenekelőtt erősen nem ajánlott a hosszú távú, nagy dózisban történő alkalmazás.
A terhes nők nem használhatnak szegfűszegolajat, mivel az olaj idő előtti szülést okozhat. A szegfűszeg kapszulát vagy a szegfűszeg port nem szabad terhesség korai szakaszában bevenni. Sem a szegfűszegolaj, sem a tiszta szegfűszeg nem használható fájdalomcsillapítóként a fogfájás során ez idő alatt.
Az érzékeny bőrűeknek csak nagyon finoman kell használniuk a szegfűszegolajat. Mivel a bőrirritáció akkor lehetséges, ha az olajat például rovarcsípések ellen alkalmazzák. A kezelt terület felmelegedésének első jelei után az olajat alaposan le kell mosni.
A többi illóolajhoz hasonlóan a szegfűszegolaj is irritálhatja a nyálkahártyát a száj területén. Kerülni kell a véletlen szembe kerülést is. Mint minden illóolaj, a szegfűszegolaj is fájdalmas irritációt válthat ki itt. Ha valami mégis a szemébe kerül, alaposan ki kell öblíteni, és a biztonság kedvéért szemészhez kell fordulni.
Ha ismert, hogy a szegfűszeg allergiás reakciót mutat, általában nem szabad használni őket. A kezelőorvos ismerheti a hasonló hatások elérésének módját más, jobban tolerálható készítmények révén.
Mindig ügyelni kell arra, hogy pontosan hígított alkalmazás esetén is pontosan használják. Még akkor is, ha más dózisformákban alkalmazzák, az ajánlott dózist semmilyen körülmények között sem szabad túllépni. Ez vonatkozik azokra a nem vényköteles termékekre is, amelyekben szegfűszegolaj van.
A szegfűszegolaj bevált otthoni gyógymód, és az aromaterápiában is használják. Mint más illóolajoknál, a szegfűszegolaj kezelésénél is nagyon körültekintően kell eljárni. Az olajat mindig óvatosan kell használni, és gyermekektől elzárva kell tárolni.
A szegfűszegolajat gyakran használják a bőrön a rovarcsípések ellen. Egy csepp elegendő ahhoz, hogy gyorsan megszüntesse a fájdalmat a szúrás helyén. A gyulladás sokkal gyorsabban elmúlik, mint kezelés nélkül. A bőrön történő alkalmazás a később jelentkező viszketés ellen is hatékony.
Napi lábfürdőt kevés szegfűszegolajjal végeznek a láb- és körömgomba elleni küzdelemben. Makacs körömgomba esetén a gombaölő tulajdonságok bizonyulnak, ha naponta egy kevés tinktúrát vagy a tiszta olajat vattapamaccsal közvetlenül az érintett körmökre dörzsölnek. Ha a bőr jól tolerálja a szegfűszegolajat, akkor az olaj kis mennyiségben a kezelt körmök körüli bőrfelületre is kenhető. Ez hatékonyan megfékezi az atléta lábát és felgyorsítja a gyógyulási folyamatot.
A szegfűszegolajat a száj és a torok gyulladásos betegségei esetén alkalmazzák. Gargarizáló oldatként veszik fel, és akár a gyulladásos baktériumokat is képes elpusztítani a nyelvből. Különösen alkalmas szájgyulladás, torokfájás vagy a szájnyálkahártya vagy az íny gyulladásának megelőzésére.
Ugyanakkor a rossz lehelet megbízhatóan eltűnik rendszeres gargalizálással, dörzsöléssel vagy tinktúrával történő masszírozással. A fogfájás hagyományos ajánlása a szárított szegfűszeg rágása. Ez azonban nagyon súlyos fájdalmak esetén nem lehetséges. Emellett sok szenvedő nem szereti a szegfűszeg szögletes érzését. Alternatív megoldásként egy csepp szegfűszegolajat helyezhetünk egy nedves vattacsomóra. Ez a vattacsomó most közvetlenül a fájdalmas fogon vagy mellette van az arctáskában. A fájdalomcsillapító összetevők fokozatosan felszabadulnak, és segítenek ez ellen a fogorvos kinevezéséig.
Figyelem: A szegfűszegolajat nem szabad lenyelni!
Annak érdekében, hogy a szúnyogok ne üljenek az ételekre az asztalnál a teraszon, a legjobban megfelelő időben kell őket kiutasítani. Kipróbált otthoni gyógymód a szegfűszeg és a citrusfélék használata. Például teheti a szegfűszeget a citrom héjába. Sajnos a hatás rövid életű, a gyümölcs rövid eltarthatósága miatt. Ehelyett szegfűszegolajjal ellátott illatlámpák használhatók. Nagyon hosszú és intenzív illatuk van. Amíg még marad szag, a szúnyogok távol maradnak a szobától.
Ha ez érdekli Önt, olvassa el a diffúzortesztünket is .
A gyapotgolyókkal töltött és szegfűszegolajba áztatott kis tálak kellemes és intenzív illatot árasztanak az asztalon ülők számára. A szúnyogok azonban inkább kerülik az előkészített területet.
Még a nagymamák is szegfűszeggel fűszerezték a húst, ízesítették a mártást, vagy karácsonyra adták a tortát. A szegfűszeg helyett a szegfűszegolajat cseppenként adhatjuk még nehezebben emészthető ételekhez. Különösen a nehéz ünnepi ételek, olyan köretekkel, mint a vörös káposzta vagy a savanyú káposzta, kevésbé nehezítik a gyomrot. A szegfűszeges pácok néhány órát vesznek igénybe, hogy teljes mértékben felszívják a szegfűszeg aromáját. Ha gyorsabban szeretne menni, néhány csepp hozzáadható a fűszerkeverékhez.
A konyhában népszerű használat a teafőzés. A gyógyszertárból származó gyógynövénykeverékek helyett egy gyors hatású, ízletes gyomor-bélrendszeri tea készíthető szegfűszegolajjal. Vagy áztasson két-három szegfűszeget tíz percig a vízben, vagy cseppenként szegfűszegolajat adunk a teakészítményhez.
A szegfűszegolajat az alkalmazási környezetben hűvös és száraz helyen, levegőtől és fénytől védve kell tárolni. Az alacsony tárolási hőmérséklet 6 és 12 Celsius fok között védi az értékes összetevőket. Zárt állapotban nem szükséges hűtőszekrényben tárolni. Először elegendő egy sötét kamra, amely nyáron sem melegszik túlságosan. Felbontás után egy üveg szegfűszegolajat néhány héten belül fel kell használni.
Most azt javasoljuk, hogy hűtőszekrényben tárolja őket. A kivonás alatt a szegfűszegolajjal ellátott palacknak a lehető legrövidebb ideig nyitva kell maradnia. Mivel a levegő érintkezés befolyásolja az összetevőket.